Napoleon Hill a najdôležitejšia vlastnosť podnikateľa

|

Podnikatelia.

Magické bytosti, ktorým sa na západe prisudzujú šľachetné vlastnosti. Disciplína, čestnosť, vynaliezavosť, vytrvalosť.

Zatracované bytosti, ktorým sa na východe prisudzujú opovrhnutiahodné vlastnosti. Bezcitnosť, agresita, chamtivosť, vychcanosť.

Tak ako sa hovorí v Acres of diamonds, ako to vidíš, tak to je. A toľko máš.

Nech už si úspech vysvetľujú neúspešní ľudia akokoľvek, ja si myslím, že Napoleon Hill to zhrnul najlepšie – najdôležitejšou vlastnosťou je sebadôvera.

Veriť nielen v to, že sa to dá, ale v to, že to dokážeš práve ty.

Se-ba-dô-ve-ra.

Kto je Napoleon Hill a prečo mám počúvať jeho mudrovačky

Napoleon Hill je považovaný za otca literatúry o sebarozvoji, bohatstve a dosahovaní cieľov.

Jeho najznámejšie dielo „Mysli a zbohatni“ je považované za jeden z najväčších bestsellerov histórie.

Narodil sa v roku 1883 a vyrastal v Amerike ako tvrdohlavé a vzdorné dieťa. Jeho matka bohužiaľ zomrela ešte kým bol malý, a preto sa životom musel často prebíjať sám.

Po zavŕšení pätnástich rokov začal pracovať pre lokálne noviny vo Virgínii a zo svojich zárobkov si sám financoval štúdium práva, ktoré sa mu však nakoniec nepodarilo práve kvôli nedostatku peňazí dokončiť.

Miesto toho však mal však vďaka práci v novinách možnosť urobiť rozhovor s jedným z najbohatších ľudí sveta toho času, kým bol Andrew Carnegie. Ten si vzápätí Napoleona Hilla najal, aby napísal knihu o úspechu.

Andrew Carnegie totiž veril, že je možné nájsť univerzálny recept na úspech. Požiadal teda Hilla, aby vyspovedal 500 úspešných ľudí a vytvoril o tom knihu.

Tak sa začala kariéra Napoleona Hilla, počas ktorej napísal mnoho kníh o bohatstve a naplňovaní cieľov. Vždy zdôrazňoval dôležitosť osobnej slobody a našich rozhodnutí pre dosahovanie úspechu.

Napoleon Hill predal desiatky miliónov výtlačkov svojich kníh a je jednou z najznámejších osobností na poli motivačnej literatúry. Zomrel v roku 1970 zanechajúc za sebou obrovské množstvo inšpiratívnych textov, ktoré počas jeho života aj po ňom pomáhajú miliónom ľudí dosahovať osobné aj profesionálne ciele.

Knihu Mysli a zbohatni by mal prečítať každý, kto chce podporiť svoje pozitívne myslenie a nájsť inšpiráciu na ceste za dosiahnutím svojich cieľov.

Najdôležitejšia vlastnosť podnikateľa

Príbeh o úspechu a sebadôvere

Rozpoviem vám teraz príbeh, o ktorom hovorí Napoleon Hill v audio-nahrávke The Science of Personal Achievement, pretože na mňa mala zásadný vplyv v kritickom období nášho biznisu.

Raz žil v Amerike jeden obchodný zástupca, pán Stone. Predchádzala ho povesť najlepšieho predajcu tej doby. Hovorilo sa, že akýkoľvek produkt, pre ktorý sa vie nadchnúť, dokáže predať.

Bolo to v časoch, kedy v Amerike rozkvital predaj produktov a služieb cez telefón obvolávaním potenciálnych zákazníkov. Jeden mladý ambiciózny študent práve doštudoval obchodnú akadémiu a s veľkými očakávaniami začal svoju kariéru ako obchodný zástupca. Zhodou okolností sa zamestnal v rovnakej spoločnosti ako pán Stone.

Čoskoro bolo vidieť, že je medzi týmito dvoma obchodnými zástupcami veľký rozdiel vo výsledkoch. Kým pán Stone predával ostošesť, mladý kolega mal problém získať vôbec svojho prvého zákazníka. V momente, keď obvolal všetky kontakty, ktoré mu boli pridelené, bez toho, že by uzavrel čo len jediný obchod, nahnevane tresol svojim poznámkovým blokom o stôl.

Keď to videl pán Stone, odsunul od seba telefón s vyšúchanými číslicami a hlasite si odkašlal: „Deje sa niečo?“

Mladý kolega neveriacky pokrútil hlavou. „Moje kontakty nestoja za nič. Stavím sa, že keby som mal tie vaše, predal by som oveľa viac.“

„Nejde o kontakty. Ide o tvoju hlavu,“ povedal pán Stone mladému kolegovi a poklopkal si po čele. „Nespájaj svoje výsledky s vonkajšími vplyvmi.“

Mladý kolega neveriacky pokrútil hlavou, a preto pán Stone pokračoval: „Ak si to chceš overiť, pripravím ti na zajtra desať kontaktov z môjho zoznamu a sám uvidíš, ako ti to s nimi pôjde.“

„Výborne,“ zaradoval sa mladý kolega a veselým krokom sa pobral domov.

Na druhý deň si prevzal lístok s desiatimi kontaktmi od pána Stonea. Rozvážne a energicky sa pustil do obvolávania. Netrvalo dlho a uzavrel svoj prvý obchod.

Keď preškrtol na lístku posledné telefónne číslo a zrekapituloval si výsledok, nemohol uveriť vlastným očiam. Z desiatich kontaktov premenil sedem na zákazníkov a so zvyšnými tromi mal aspoň dohodnutú schôdzku.

Víťazne podišiel k stolu pána Stonea, aby ho poprosil o ďalšie kontakty.

Pán Stone zablahoželal mladému kolegovi k skvelému výsledku, no potom sa odmlčal. Otvoril zásuvku na svojom stole a vytiahol bežný telefónny zoznam. „Teraz je načase, aby si si svoje kontakty pripravil opäť sám.“

„Ale bez tých vašich špeciálnych nič nepredám,“ zháčil sa mladý kolega.

„Veď si práve predal,“ povedal pán Stone a otvoril telefónny zoznam na prvej strane, kde bolo zakrúžkovaných desať náhodných čísiel, ktoré mladý kolega práve obvolal. „Svoje kontakty si každý deň vyberám len tak z telefónneho zoznamu, čo som dnes ráno urobil aj pre teba. Dokázal si ich premeniť na zákazníkov nie preto, že by boli špeciálne, ale preto, že si si veril.“

Pán Stone zaklapol telefónny zoznam a podal ho mladému kolegovi. „Všetko je to v hlave,“ povedal vážne a poklopkal si po čele.

Ako si vybudovať sebadôveru podľa Napoleona Hilla

Ako pán Stone v tom fiktívnom príbehu vysvetlil, úspech sa odvíja od stavu našej mysle.

Ak veríme, že to dokážeme, vysielame túto energiu všade okolo seba. Ľudia okolo nás to podvedome cítia tak, ako to cítili aj kontakty, ktoré obvolával mladý kolega z príbehu. Kým sa utvrdzoval v tom, že sa mu nedarí, ľudia to podvedome cítili a nič od neho nekúpili. Naopak, keď začal hlbko v duši veriť, že sa mu začne dariť, pretože si myslel, že získal nejaké špeciálne kontakty, ľudia to rovnako vycítili a začali od neho kupovať.

Z vlastných skúseností viem, že ak chce človek niečo dosiahnuť, musí neomylne veriť vo svoje schopnosti. Nezáleží na situácii, v ktorej sa nachádzaš. Ak si veríš, môžeš dosiahnuť čokoľvek.

Na svojej sebadôvere treba neustále pracovať. Podnikanie je ako jazda na horskej dráhe – raz to ide výborne a vzápätí sa to rúti dolu. Preto je dôležité, aby si na svojej sebadôvere priebežne pracoval a pripravil sa aj na ťažké chvíle.

Lebo aj tie prídu a záleží len na tebe, či budeš pripravený. Či si aj počas kritických chvíľ budeš veriť.

Pozrime sa, aké kroky odporúča Napoleon Hill pre posilnenie sebadôvery.

1. Zvoľ svoj absolútny cieľ

Musíš vedieť, kam smeruješ.

Musíš vedieť, čo chceš dosiahnuť.

Prečo ráno vstávaš z postele? Prečo si čítaš tento článok? Kam ťa to má doviesť?

Aká je tvoja vízia o najlepšej možnej budúcnosti? Ak ju ešte nemáš, zatvor oči a vytvor si jej prvú verziu ešte predtým, ako budeš pokračovať v čítaní. Tento článok (napísať článok o airport teste) ti v tom pomôže.

Z tvojej ideálnej budúcnosti vychádza tvoj momentálny absolútny cieľ. Je to jeden z míľnikov, ktoré ti pomôžu tú budúcnosť naplniť.

Svoj absolútny cieľ musíš mať presne definovaný a vyrytý pred očami po celý deň, po celý týždeň, mesiac, roky. Non-stop. Musí to byť tvoja sila, keď prídu problémy. Tvoja opora, keď to s tebou bude hádzať ako na lodi v rozbúrenom mori.

Ak ešte nemáš jasný absolútny cieľ, jeho voľba musí byť tá prvá vec, ktorú budeš nasledovné dni robiť. Bez toho sa nepohneš ďalej.

Absolútny cieľ môže byť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte, ale musí to byť niečo, čím budeš dýchať, čím budeš žiť, na čo budeš myslieť pri jedle, pri umývaní zubov, pri šoférovaní.

2. Prepoj svoj absolútny cieľ s emóciami

Emócie sú súčasťou nášho pravekého mozgu. Spolu s pudmi sú tým najsilnejším nástrojom ovládajúcim naše konanie.

Ak prepojíš svoj absolútny cieľ so silnými emóciami, dodáš mu neuveriteľnú silu. Živo si predstavuj, čo budeš cítiť, keď svoj absolútny cieľ naplníš. Vži sa do toho, strať sa v absolútnej predstave toho jedinečného momentu, keď dosiahneš, čo si si vytúžil. Musia ti naskočiť zimomriavky, musíš to pocítiť v špiku kostí.

Potom si zase predstav, ako by si sa cítil, keby si zlyhal. Keby si nevenoval dostatočnú energiu svojmu absolútnemu cieľu a on by ti iba prekĺzol medzi prsty. Pocíť tú bolesť pri takej predstave a zapamätaj si ju ako výstrahu.

3. Spíš si odmeny, aké ti absolútny cieľ prinesie

Urob si jasnú predstavu o tom, čo ti naplnenie tvojho absolútneho cieľa prinesie.

Aké možnosti ti to otvorí? Čo tým získaš? Čo ti to umožní? Akú máš motiváciu, aby si to dokázal? Urob si zoznam toho najdôležitejšieho, čo ti to prinesie, až to zvládneš. Maj tento zoznam denne na očiach.

4. Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa podporia

Sám môžeš byť silný, ale s tými správnymi ľuďmi budeš neporaziteľný.

Nájdi ľudí, ktorí majú tú výnimočnú moc, že ti dodávajú silu, podporujú ťa a veria v tvoje schopnosti. Obklop sa spoločníkmi, ktorí sa na všetko pozerajú pozitívne, pre ktorých nič nie je nemožné.

Takí ľudia sú nesmierne dôležití v ťažkých chvíľach, ktoré určite raz prídu. Iba pozitívni ľudia, ktorým na tebe záleží, ťa udržia nad vodou, keď to budeš potrebovať.

5. Každý deň urob krok smerom k svojmu cieľu

Nenechaj prejsť ani jeden jediný deň bez toho, že by si sa aspoň o krôčik posunul bližšie k svojmu cieľu.

Pamätaj na silu zotrvačnosti. Nikdy nenechaj žeravé želiezko svojej motivácie vychladnúť. Aj keby si vôbec nemal čas či energiu v daný deň, predsa len si nájdi aspoň minútu a pohni sa aspoň o kúsok!

Vždy je ľahšie urobiť ten jeden extra malý krok na ceste k absolútnemu cieľu, než sa snažiť opäť rozbehnúť, keď sa raz zastavíš.

6. Nájdi si spolubojovníka

Na zvýšenie motivácie a disciplíny má zásadný vplyv, ak máme blízkeho človeka, ktorý vie o tvojich ambíciách a spoločne s tebou sleduje tvoj postup na ceste za naplnením absolútneho cieľa.

Preto si rozhodne nájdi niekoho, komu veríš a komu sa zdôveríš s tvojím plánom. Daj takému človeku jasne vedieť, že potrebuješ, aby kontroloval tvoj postup a podporil ťa, keď to budeš potrebovať.

Aby ťa rozbehol, keď uvidí, že ti dochádza dych.

A v neposlednom rade, aby s tebou oslavoval všetky malé úspechy na ceste k naplneniu tvojho absolútneho cieľa.

7. Čítaj inšpiračné knihy

Bez ohľadu na to, kam sa obrátim, každý úspešný človek dáva knihám obrovskú váhu.

Knihy sú nielen nástrojom na získavanie vedomostí, ale absolútne základným palivom pre plameň motivácie.

Nikdy nepodceňuj silu kníh. Čítaj človeče! Denne prečítaj aspoň desať strán kvalitnej motivačnej knihy. Robí to zázraky. Nemôžem to zdôrazniť dostatočne! Denne desať strán – uvidíš sám!

Ako hovorí Tonny Robbins, motivácia netrvá večne. Ľudia sa čudujú, že motivácia vyprcháva. Ale samozrejme! Keď sa pre niečo raz zapálime, ako môžeme čakať, že to bude trvať večne?

Je to, akoby sme si raz umyli zuby a potom povedali, že majú ostať navždy čisté. Tak, ako si zuby umývame každý deň, rovnako sa musíme denne starať o svoju motiváciu. A základom takej starostlivosti je čítanie.

Knihy sú jedným z najlepších spôsobov, ako si motiváciu denne obnoviť.

8. Nikdy neutekaj pred problémami

Problémy boli a budú. Je to súčasťou pokroku.

Kto nemá problémy, ani nežije. Rozdiel je v tom, ako sa k problémom staviame.

Úspešní ľudia pred problémami nikdy neutekajú. Prečo? V prvom rade každý odložený problém len naberá na sile. To znamená, že v budúcnosti nás bude stáť oveľa viac, aby sme ho vyriešili. Nesnaž sa teda problémom vyhýbať. Zober ich tak, ako sú. Nevzrušuj sa, neanalyzuj to, nesťažuj si. Miesto toho sa sústreď na riešenie.

Je to ako v kartovej hre – nikdy nevieš, akú kartu si vytiahneš – inými slovami, čo ti život pripraví. Má zmysel sa rozčuľovať nad tým, že ti nevyšla karta, alebo je lepšie sústrediť sa na to, aby si odohral čo najlepšiu hru s danými kartami? Nezabúdaj, že tá ďalšia karta sa môže opäť obrátiť a zrazu budeš víťazom. Nikdy nevieš, čo príde ako ďalšie.

Ak chceš získať náskok, začni za každým problémom hľadať skryté výhody. Ako povedal Benjamin Franklin, problém je len maskovanou príležitosťou. Pozeraj sa aj ty na život fakticky a objektívne. Problémy sú väčšinou len dočasnou prekážkou k pokroku. Ber to ako symbol, že sa posúvaš ďalej. Z každého problému si zober ponaučenie a pohni sa ďalej.

9. Zachovaj si pozitívnu myseľ

Iba jednu jedinú vec v tomto svete môžeme ovládať – a to je naša myseľ.

Napriek tomu väčšina ľudí tento unikátny dar ignoruje. Nielenže ju nevyužívajú vo svoj prospech, častokrát je pre ľudí dokonca príťažou.

Základom každého úspechu je pozitívne myslenie. Je to charakteristickou črtou každej úspešnej osobnosti.

Pozitívne myslenie z nás doslova vyžaruje. Prejavuje sa v tóne nášho hlasu, vo výraze tváre, aj v postoji tela.

Základom komunikácie úspešných ľudí je úsmev. Ako povedal Dale Carnegie, nielenže to odomyká dvere do sŕdc ostatných ľudí, ale taktiež to pomáha zachovať pozitívnu myseľ a naladenie.

Skús sa usmiať, keď si nahnevaný alebo nešťastný. Aj keď to bude sprvu nasilu, čoskoro uvidíš, ako sa táto fyziognomická maličkosť pretaví aj do duševného naladenia.

Zmysel pre humor ti pomôže zachovať si nadhľad.

Záver

Tak čo, je to jasné?

Dávaš si slovo, že si začneš neobmedzene veriť?

Všetko, čo príde, zvládneš.

Stanov si cieľ, obklop sa správnymi ľuďmi, vyhrň si rukávy, vyčar úsmev na tvári a poďme na to.

Let’s do business.